Helena Haugaard Højby
Hej, mit navn er Helena.
Jeg blev færdiguddannet i juni 2025, og var på det tidspunkt også gravid med mit andet barn. Efter min barsel blev jeg i april 2026 ansat på Overgades Dyreklinik.
Under dyrlægestudiet har jeg haft interesse for både familiedyr, heste og biomedicin. For at blive klogere på, hvilken retning jeg skulle gå, valgte jeg en differentiering i biomedicin og skrev speciale om heste. Det har siden gjort mig helt sikker på, at det er familiedyrsmedicin, jeg ønsker at arbejde med til daglig.
Privat er jeg flyttet til Fyn fra Sjælland sammen med min mand og vores to børn, og vi har slået os ned i Nørre Søby, hvor der er god plads til dyr. I min fritid avler jeg Dansk Varmblod dressurheste, og jeg nyder også at slappe af med et spil Magic The Gathering eller en god fantasybog i sofaen.
Jeg glæder mig til at møde jer og jeres dyr i klinikken!